Aký bol psychologický profil Jánošíka? Bol profilom Hrdina či Odpadlík?

Autor: Martin Kozár | 25.4.2015 o 21:07 | Karma článku: 1,01 | Prečítané:  237x

Vykazuje Jánošík viac hrdinských vlastností alebo odpadlíckych? Hrdina sa snaží za niečo bojovať. Odpadlík sa snaží proti niečomu bojovať. Hrdina sa odhodlá k akcii, keď ho rozzúri nespravodlivosť. Odpadlík sa odhodlá k akcii, keď ho niekto uráža. Hrdina sa stotožňuje so svojou komunitou, Odpadlík cíti odcudzenie.  

Juraj Jánošík bol slovenským zbojníkom, ktorý žil v dobe pod nadvládou Uhorska. Aký bol jeho psychologický profil? Vykazuje Jánošík viac hrdinských vlastností alebo odpadlíckych?

Hrdina sa snaží za niečo bojovať. Odpadlík sa snaží proti niečomu bojovať. Hrdina zo seba vyžaruje sebavedomie a chvastanie, no Odpadlík je často naplnený pohŕdaním voči ostatným a túži po revolúcií, po zmene. Hrdina chce byť obdivovaný, Odpadlík chce vzbudzovať strach, pretože to vzbudzuje pocit moci. Hrdina i Odpadlík pociťujú zlosť. Hrdina sa odhodlá k akcii, keď ho rozzúri nespravodlivosť. Odpadlík sa odhodlá k akcii, keď ho niekto uráža. Hrdina sa stotožňuje so svojou komunitou, Odpadlík cíti odcudzenie.

Otestujte sa a zistite, aký profil človeka ste vy.

Keď bol Juraj dospelý, vstúpil do povstaleckého vojska Františka II. Rákociho koncom roku 1707. Odpadlík má príchuť zakázaného ovocia. Zaoberá sa vecami, ktoré nefungujú. Narúša spoločnosť.

Neskôr sa stretáva s Uhorčíkom, s ktorým pašujú kone z Poľska. Prvýkrát ho aj s Uhorčíkom chytili v Klenovci na jeseň 1712, ale podplatil stráž a ušiel. Znova ho chytili začiatkom roku 1713 liptovskí žandári.

Liptovská stolica mala eminentný záujem Jánošíka chytiť, pretože ozbíjal grófku von Schardonovú medzi Východnou a Važcom, a za tento čin musela stolica z vlastných prostriedkov platiť grófke odškodné. Podobne aj za oravského zemana Ladislava Zmeškala, obchodníka so súknom, ktorého okradli v Svätojánskej doline, a tiež ho prenasledovali aj za prepad kaštieľa Ladislava Okoličániho v Okoličnom. Preto sédria najala detektíva E. Kubínyiho, aby po zbojníkoch pátral.

Juraj Jánošík je krásnou demonštráciou Odpadlíka. Odpadlíci sú nespokojní so súčasnými podmienkami. Prirodzeným prostredím Odpadlíka je tmavé miesto – niekde mimo. Odpadlíci sú často katalyzátormi pre sociálne zmeny a revolúcie. Bez Odpadlíkov by mohla byť celá spoločnosť ovládaná jedným človekom.

Juraj Jánošík bol slovenským Odpadlíkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať

Viete, čo je populizmus?


Už ste čítali?